Obce na Třebíčsku mají k dispozici novou třídící linku

Obce na Třebíčsku mají k dispozici novou třídící linku

Svazek obcí pro komunální služby postavil a spustil novou dotřiďovací linku v Třebíči.

Přesně po půl roce byl zahájen provoz na zbrusu nové lince pro dotřiďování odpadů v Třebíči, kterou zainvestoval Svazek obcí pro komunální služby a provozuje jeho dceřiná společnost ESKO-T.

Stará dotřiďovací linka fungovala od roku 2002. Vzhledem k tomu, jak se od té doby zvýšilo třídění odpadů mezi obyvateli, nestačila již kapacita linky a její zastaralé vybavení. Jen pro srovnání, za první rok provozu v roce 2003 bylo vytříděno 470 t odpadů a v roce 2020 již 6 900 t. Celkově se zvýšila kapacita dotřiďovací linky na dvojnásobek, na stávajících 10 000 t, pořídil se výkonnější lis o síle 60 t (je možno slisovat více materiálu do stejného objemu, ušetří se převozní náklady), fungují také separátory na kovové a nekovové obaly a v neposlední řadě se výrazně zlepšily pracovní podmínky pro obsluhu celé dotřiďovací linky.

Celou akci financoval Svazek obcí pro komunální služby s pomocí půjčky se splatností 10 let, pouze na pořízení lisu přispěl Operační program životní prostředí 5 mil. korun.

“Je to největší investice v 29leté historii svazku hned po investici na pořízení skládky komunálního odpadu v Petrůvkách a žádnou ze 165 členských obcí to nestálo ani korunu. Znovu se potvrzuje, že naše cesta hospodaření s odpady prostřednictvím sdružení obcí je správná a udržitelná i do budoucna” poznamenal Vladimír Měrka, předseda Svazku obcí pro komunální služby a starosta Náměště nad Oslavou.